9 Comments

Po czterech latach w Toruniu/Bydgoszczy mogę powiedzieć, że praktycznie nikt nie traktuje tej aglomeracji jako dwumiasta - są one w charakterze bardzo różne i oddzielne pod względem praktycznie każdej funkcji, jedyne sytuacje w których pełni ono rolę pojedynczej aglomeracji to gdy ktoś decyduje się na dojeżdża do drugiego miasta do pracy / uczelni zanim się tam przeprowadzi. Tak to funkcjonują niemal jak Łódź i Warszawa...

Expand full comment

Bardzo ciekawe.

Expand full comment

A czemu w pierwszej 10 nie umieściłeś Białegostoku, a dużo mniejsze Bielsko-Biała?

Expand full comment

Dlaczego na sile buduje się dwumiasto Bydgoszcz -Toruń. Jak widać,że tkanka osadnicza rozwija się po przeciwnych stronach. A może nie sieć dorgowa na to wpływa,a tereny zalewowe i Natura2000?

Expand full comment

Proszę nie nazywać Silesia miasta Katowice i przyległych mu włości. Śląsk a więc Silesia to obszar historyczny ze stolicą we Wrocławiu. Katowice są miastem które nabrało znaczenia dopiero pod koniec XIX w i leży na granicy Śląska i Małopolski. Jeśli już o sam Śląsk idzie i można go podzielić na Górny Śląsk ze stolicą w Katowicach, Śląsk Opolski ze stolicą w Opolu, oraz Dolny Śląsk ze stolicą we Wrocławiu. Natomiast przypisywanie nazwy Śląsk do regionu Katowic czy nazywa Silesia do samego miasta jest błędem. To jak jak byście mylili południki z równoleżnikami 😉 Pozdrawiam

Expand full comment

Nic dziwnego, że strefa między Bydgoszczą, a Toruniem się nie rozwija jak droga jest w tak dramatycznym stanie. Dwa duże miasta obok siebie, zaraz okok autostrady, a ten fragment jednopasmowy. Dramat.

Fajnie, że mamy też mniejsze miasto jak Bielsko, brakuje mi tylko porównania np do Częstochowy która ma podobny potencjał jak Bielsko (woj. śląskie, kiedyś wojewódzkie miasto)

Expand full comment